UČENIČKA ZADRUGA ”VIDRA” - 2015./16.

Na inicijativu ravnateljice Marice Nemet i odobrenjem Ministarstva prosvjete i športa 11. svibnja 2006. osnovana je učenička zadruga “Vidra”. Pitate se što je to Učenička zadruga? Učeničko je zadrugarstvo izvannastavna aktivnost koja na originalan način nadilazi predmetnu nastavu i školu pretvara u veliku radionicu gdje učenik može biti profesor, a profesor učenik, gdje roditelji postaju “prijatelji iz klupe” sa svojom djecom. Ona je pokret koji na vrlo interesantan način “vraća” čovjeka prema izvoru znanja i vještina koje su u biti temelj današnje civilizacije.

Ove školske godine slavimo desetu godišnjicu rada zadruge.
Učenike su u kreativnom stvaralačkom radu vodile
prof. Branka Cernjak i prof. u mirovini Marija Vlahek.

Voditelj zadruge prof. Bučević organizirao je radove u školskom vrtu,
gdje je uz učenike najveći dio posla obavio naš domar Vladimir Mudrovči
ć.
Slike vrta na početku i na kraju proljeća pokazuju rezultat tog rada.

UČENIČKA ZADRUGA ”VIDRA” - 2013./14.

U radu zadruge u školskoj godini 2013./14. sudjeluje 48 učenika u tri sekcije:

• kreativni vez
• pletilje
• cvjećarsko-aranžerska.

Izradujemo prigodne proizvode za Božić, Valentinovo i Uskrs, koji se prodaju u prostoru
naše škole. U tu svrhu organiziramo sajmove na koje se uvijek odaziva veliki broj naših roditelja.

Zadruga“Vidra“ suraduje sa zadrugom „Horvati“ s kojima razmjenjujemo razna iskustva i znanja.
U sklopu rada stavili smo naglasak na izradu uporabnih artikala od vune (šalovi, puloveri, torbice)
i težimo stvaranju lijepih, urednih i uzorkom složenijih oblika.

UČENIČKA ZADRUGA ”VIDRA” - 2005./06.

Na inicijativu ravnateljice Marice Nemet i odobrenjem Ministarstva prosvjete i športa 11. svibnja 2006. osnovana je učenička zadruga “Vidra”. Pitate se što je to “Učenička zadruga?” Učeničko je zadrugarstvo izvannastavna aktivnost koja na originalan način nadilazi predmetnu nastavu i školu pretvara u veliku radionicu gdje učenik može biti profesor, a profesor učenik, gdje roditelji postaju “prijatelj iz klupe” sa svojom djecom. Ona je pokret koji na vrlo interesantan način “vraća” čovjeka prema izvoru znanja i vještina koje su u biti temelj današnje civilizacije.

U našoj zadruzi djeluje nekoliko sekcija:

cvjećarsko-aranžerska
ekološka
voćarska
krojačko-veziljska
bio-kozmetika

Iako riječ sekcija ukazuje na podjelu, naprotiv, zadrugari su svi složni i u toj slozi stvaramo jedno vrelo znanja koje iz godinu u godinu nadopunjavamo. U rad zadruge uključeno je tridesetak učenika od petog do osmog razreda i svaki pojedinac sam usmjerava svoje želje, te na taj način nenametljivo ističe svoje vještine. Sedmaši i osmaši kao poznavatelji kemije članovi su nove sekcije bio-kozmetika, djevojke svih uzrasta vrijedno kroje i aranžiraju, a naš prekrasan voćnjak plijeni pažnju muških članova tima. Zadrugari su i roditelji, te naravno profesori od kojih treba istaknuti stalne članove: Branka Cernjak, Marija Vlahek i Zlata Šurek kao voditelji. Podrazumijeva se da uvijek rado prihvatimo pokoji savjet profesorice likovnog Gordane Meštrović. Želja nam je povećati broj proizvoda i svakako zadržati kvalitetu koja će biti zvijezda vodilja na putu gdje su proizvodi zadruge “Vidra” dobro znani i cijenjeni.

VIDRA

Što si se tako stisla?
Znam da imaš smisla.
Brzo, hitro idemo u školu
Da bi pokazali svoju dobru volju.
Da nas drugi vide i saznaju
Što rade male „Vidre“
Male i spretne ruke
Cine svašta bez po' muke.

Šivam, vezem, heklam, svašta stvaram
Škarama režem i malo param.
Dodi i ti u zadrugu našu
Možeš obojiti ukrasnu čašu
Napraviti cestitku koju i poklonit je
Kao zahvalu svoju.

Nismo mi sami, s nama je profesorski tim
Jer bez njih se ne bi pokrenuo ovaj film.

Ravnateljica je tu ideju dala
A kemičarka odmah uz nju stala
Nije ni biologičarka zastala
Profesorica iz tjelesnog potrčala
A iz likovnog „To je moj reon“
Pa i ona pohitala.

Tako se u Trnju u Osnovnoj školi “Marina Držica”
Rodila zadruga po imenu “Vidra”.

Šurdica Pavelić